Fiyatlarımız Fiyatlarımız
Hemen Ara Hemen Ara
Whatsapp Destek Hattı Whatsapp

Epilasyon nedir?

Epilasyon teknolojisi istenmeyen tüylerden kurtulma yolunda önemli bir teknik. Epilasyonun getirdiği kolaylıkların yanında işinin ehli olmayan kişiler sebebiyle büyük sorunlar da meydana gelebiliyor. Peki epilasyon yaptırırken nelere dikkat etmek gerekli, epilasyon kaç yaşından büyüklere uygulanır, hangi cilt yapılarına epilasyon uygulanabilir? İşte merak edilenler…
 
EPİLASYON NEDİR?
Epilasyon teknolojinin getirdiği yeni epilasyon yöntemlerinden birisidir. epilasyon , istenmeyen tüylerin enerjisi kullanarak kalıcı ve sağlıklı olarak yok edilmesidir. ışığı, bildiğimiz ışıktan farklı olarak ışığın tek dalga boyunda düz bir demet halinde yayılmasıdır. Milisaniyelik atışlarla cilde uygulana ışını, kıla renginin veren melonin pigmenti tarafından emilir ve çevre dokuya zarar vermeden seçici olarak kıl köküne yoğunlaşır. Kıl kökünde ısı oluşturur ve kıl kökünü tahrip eder.
 
EPİLASYON KİMLERE UYGULANIR?
Epilasyon 12 yaşından büyük kıl ve cilt yapısı uygun olan herkese uygulanabilir. Bu uygulamaların FDA onayı almış cihazlarla yapılması önemlidir. Epilasyonda sonuç alma seans sayısı kişiden kişiye göre değişiklik gösterebiliyor. Genel olarak 1. Seans ve aralıkları vücut bölgesinde 2 ayda bir 4 -6 seans, yüz bölgesinde ayda bir 6 -12 seans olmak üzere değişir. Epilasyon doğru uygulandığında herhangi bir zararı yoktur. Güvenli ve etkili epilasyon için cilt rengi, kıl rengi kalınlığı ve yoğunluğu dikkate alınmalıdır.
 
NERELERDE EPİLASYON YAPTIRILABİLİR?
Epilasyon merkezi seçerken güvenilirliği ve bu merkezin sağlık kuruluşu olması zorunludur. Ayrıca kullanılan cihazlar, bunların ten tipine uygunluğu hijyen v.b etkenler yoksa olumsuz sonuçlar görülmesi kaçınılmazdır. Çok önemlidir.  Epilasyon uzun yıllardır uygulanan bir epilasyon yöntemidir. Tüm dünyada güvenirliliği konusunda şüphe kalmamıştır. Gelişen teknoloji ile beraber sonuçlardaki başarısı da artmıştır.
 
KİMLERE EPİLASYON UYGULANMAZ?
Epilasyon tamamen beyaz tüylere sahip kişilerde, hamilelerde, sedef hastalığı gibi deri hastalıkları olanlarda, bazı önemli yan etkileri bulunan sivilce ilacı gibi ilaçlar kullananlarda, sistemik izotretinoin kullananlarda, kalp pili olanlarda, ayva tüyü olanlarda ve epilepsi hastalarında önerilmiyor. Bu gibi durumlarda mutlaka bir uzmana danışın.
 
EPİLASYONDA BUNLARA DİKKAT!
Uygulamadan sonra en az 3 ay güneşten korunun ve 30 veya daha yüksek faktör güneş koruyucusu kullanın. Bölgeyi nemlendirici kremler ile nemli tutun.
Uygulamadan sonra 24 saat sıcak su değdirmeyin.
24 saat içinde ağrı ya da şişme olursa yumuşak beze sarılı buz uygulayın.
Gerektiğinde ağrı kesici kullanabilirsiniz.
Uygulamadan sonra 48 saat bölgeyi tıraş etmeyin.
Bölgede kabuklanma olursa el sürmeyin.
Ağda tüy dökücü kremler kullanmayın.
Bölgeye nazik davranın ve kaşımayın. Keseleme gibi tahriş edici işlemlere maruz bırakmayın.
Ateş ya da iltihap gibi enfeksiyon bulgusu varsa mutlaka işlem yapan kişiyi arayın.
Yüz epilasyonları sonrasında 24 saat fondöten, allık gibi cildi kapatan ürünler kullanmayın.
1-2 aylık aralıklarla ortalama 6-8 seans arasında, yüzde ise 10-12 seans arasında sonuç veren epilasyon, alanın genişliğine bağlı olarak tedavi birkaç dakikadan birkaç saate kadar çıkabiliyor.
Yeni cihazlarla bu süre 30 dakikaya kadar inebiliyor.
Uygulama sonrasında 2-3 günde içinde tüyler kendiliğinden dökülmeye başlıyor
Epilasyonun uzman hekimler kontrolünde yapılması önemli.

Güvenli ve etkin şekilde olması için kıl ve cilt tipine göre değerlerin doğru belirlenmesi; cilt rengi, kıl yoğunluğu, kıl rengi ve kalınlığına bakılarak, doğru cihaz ve enerji tespit edilmesi gerekiyor.